Seznam všech záznamů z roku 2011

19.10.2011 - Bambiriáda - 27. 5. 2011

V rámci akce Bambiriáda 2011, která proběhla v pátek 27. května na nádvoří rychnovského zámku, se prezentoval také klub SHIN-KYO.

Hlavním bodem programu, kterým se klub představil, byly odpolední ukázky bojových umění. Ty navzdory nepřízni počasí zhlédla početná skupina diváků. Během nějakých dvaceti minut předvedl patnáctičlenný tým průřez většinou toho, čím se adepti aikido, karate a shaolin kempo zabývají. K vidění byla sebeobrana v podání jednotlivých bojových stylů. Aikidisté předvedli také obranu proti noži, tyči a meči. Karate a kempo naproti tomu ukázalo, jak v praxi vypadá sportovní zápas. Kromě cvičení s jedním nebo více partnery došlo i na stínový boj - kata a sifat.

V průběhu celého dne mohli navíc zájemci navštěvovat stánek SHIN-KYO, kde byla k vidění počítačová prezentace klubu a další věci, jako poháry a medaile, které členové klubu v minulosti získali. Asi největší zájem vzbudila možnost vyzkoušet si cvičení na tatami, údery a kopy do lap nebo sebeobranné techniky. Potěžkat v ruce japonský meč také není příležitost, která by se naskýtala každý den.

20.10.2011 - Jedlová 2011

Členové rychnovského SHIN-KYO nezahálejí ani o letních prázdninách. Pokročilejší adepti bojových umění vyrazili na červencový mezinárodní seminář svazu Shi Kon Budokai, který se tradičně konal na Jizerce. V srpnu se pak dvacetičlenný tým vydal na týdenní klubové soustředění, jež se konalo na Jedlové v Orlických horách od 6. do 13. srpna.

Hlavním bodem programu soustředění byl samozřejmě trénink. Aikido a karate se cvičilo dvakrát denně v devadesátiminutových blocích. Lekce karate byly letos zaměřeny především technicky. Správné postavení celého těla a dráha úderu či kopu jsou nezbytné pro silnou a rychlou techniku. Sílu svých technik si všichni mohli ověřit při práci s lapami – speciálními pomůckami určenými pro tento účel. Došlo také na důkladný rozbor mistrovské kata „naifanchi“, jedné z nejdůležitějších sestav tradičního karate. Tréninky aikido zahrnovaly jak výuku povinných zkouškových technik, tak i pestrý výběr sebeobranných technik proti útokům holou rukou, nožem, mečem a tyčí. Navzdory jisté nepřízni počasí všichni zúčastnění napřeli do cvičení všechny své síly a tvrdou práci mnozí z nich na konci týdne zúročili u zkoušek na žákovské technické stupně (kyu). Díky tomu vkročí deset členů klubu do nové sezóny s páskem nové barvy. Zkoušky byly zajímavou podívanou, neboť kromě nižších stupňů zde byli i dva zájemci o 2. a 1. kyu, tedy poslední žákovské stupně před černým pásem.
Soustředění SHIN-KYO však není jen trénink. Díky deštivému počasí patřily večery spíše společenským hrám všeho druhu, když se trochu vyčasilo, došlo i na fotbal, táborák a lezení na cvičné horolezecké stěně. Asi největší ohlas sklidila jízda na terénních tříkolkách po sjezdovce.
Nyní čeká klub ještě drobná rekonstrukce a úklid tělocvičny před novou sezónou, 5. září první trénink, 12. září náborové ukázky a 14. září první trénink pro nové členy. 

(Orlický týdeník 16. 8. 2011)

20.10.2011 - Národní seminář 17.-18. 9. 2011

Rychnovský klub SHIN-KYO zahájil novou sportovní sezónu ve svižném tempu. Jen pět dní po veřejných ukázkách bojových umění spojených s náborem nových členů proběhl seminář aikido, karate, shaolin kung fu a tai chi chuan.

Dvoudenní akce přilákala do Rychnova na šedesát účastníků z Litoměřic, Železného Brodu, Jablonce nad Nisou i Strakonic. Roli lektora celého semináře přijal Ondřej Musil, který je ve světě bojových umění skutečnou renesanční osobností. Své kvality prokázal tím, že ve dvou dnech dovedl vést celých třináct hodin tréninků a plynule přecházet z jednoho bojového umění do druhého, aniž by tím utrpěla čistota a půvab jednotlivých stylů. Díky hlubokým znalostem a dlouholetým zkušenostem s tradiční výukou i vrcholovým sportovním tréninkem byla každá lekce vyváženou kombinací fyzického a technického cvičení a obsahovala navíc celou řadu informací, jak pro začátečníky, tak pro ty nejpokročilejší z účastníků. Cvičení bylo proloženo střípky z historie bojových umění. Řeč přišla také na etický kodex bojovníka, který je nedílnou součástí všech tradičních bojových škol. Investovat jeden víkend a třeba i poměrně dalekou cestu se tentokrát rozhodně vyplatilo.

Rychnovský seminář měl zvláštní význam pro adepty aikido. Kromě kvalitních tréninků a výměny zkušeností s kolegy z jiných oddílů mohli aikidisté složit zkoušky a vybojovat si tak právo nosit pás nové barvy. Tréninky aikido byly jako vždy pěknou podívanou. Kromě obvyklých sebeobranných technik proběhl nácvik práce s dřevěnými meči „bokkeny“. Nejprve protínaly vzduch seky vedené s chirurgickou přesností adepty nastoupenými v několika řadách. Poté došlo na nácvik obrany proti útoku mečem. Na začátku byla situace vyrovnaná, oba bojovníci byli ozbrojeni. V další fázi tréninku se obránce bránil holýma rukama. Ač to zní neuvěřitelně, pár let poctivého tréninku dovede každého k tomu, že se dokáže ubránit holou rukou proti noži, holi nebo dokonce meči.

(Orlický týdeník 23. 9. 2011)