« Seznam novinek

Od 12. září vyhlašuje SHIN-KYO nábor nových členů

na bojová umění aikido, karate, shaolin kung fu a tai chi chuan. Cvičí se ve specializované tělocvičně v jejímž vybavení nechybí pytle, lapy, tatami, makiwary atd. Kromě pravidelných tréninků vyrážejí členové klubu na celostátní i mezinárodní semináře a soutěže. Chcete-li se stát součástí toho všeho, neváhejte se k nám přidat. Přijďte na trénink, ať už rovnou cvičit nebo nejprve jen jako diváci. Jak si ze široké nabídky vybrat?


Aikido sice vzniklo až na počátku 20. století, ale jeho kořeny jsou daleko hlubší. Jeho zakladatel Morihei Ueshiba využil svých mistrovských dovedností z ju jutsu a vytvořil systém sebeobrany, který využívá úhyby, páky a hody k přesměrování soupeřova útoku, jeho vyvedení z rovnováhy a kontrole. Kromě obrany proti úderům, úchopům či škrcení je aikido dobře použitelné také pro obranu proti noži, holi nebo meči. Cvičení s těmito zbraněmi je běžnou součástí tréninku pokročilejších adeptů. V závěru obranné techniky může být útočník kontrolován pomocí páky, aniž by byl zraněn. Díky tomu je aikido součástí výcviku policejních a vojenských jednotek po celém světě. K jeho propagaci do značné míry přispěl také holywoodský herec Steven Seagal, který jej ve svých filmech často používá.

Množství soutěží, které se po celém světě každoročně konají pod hlavičkou hned několika mezinárodních asociací, svědčí o vysoké oblibě a prestiži sportovního karate. Ve svých počátcích však karate nebylo sportem, nýbrž prostředkem k sebeobraně. Toto bojové umění vzniklo na ostrově Okinawa v době japonské nadvlády. Japonští samurajové byli k okinawanům často velmi krutí. Vzhledem k zákazu nošení zbraní se museli obyvatelé ostrova pokusit bránit proti samurajským mečům holýma rukama. Ač se to může zdát neuvěřitelné, podařilo se jim to. Vzniklo tak karate – bojové umění, které pracuje s kryty, údery a kopy. Skuteční mistři tohoto umění však neblokují soupeřovy údery silou. V karate jde ve skutečnosti o umění vyvést soupeře z rovnováhy a využít sílu, kterou do útoku vložil, proti němu. Díky tomu se pak může člověk bez problémů ubránit i proti daleko většímu a silnějšímu nebo dokonce ozbrojenému útočníkovi.

Jedním ze dvou čínských stylů, které se v SHIN-KYO praktikují, je kung fu pocházející z legendárního kláštera Shaolin. Za zdmi kláštera byly vycvičeny celé generace špičkových bojovníků, kteří svými schopnostmi vzbuzovali obdiv po celé Číně i daleko za jejími hranicemi. Jejich schopnosti a síla, kterou představovali, jim však často působila potíže, jelikož vzbuzovala obavy nejednoho panovníka. Na první pohled je shaolinské kung fu podobné okinawskému karate. I zde se používají kryty, údery a kopy. Ve srovnání s karate se však kung fu zaměřuje více na kopy. Častěji se zde cvičí i techniky tzv. zvířecích rukou, tygří tlapa, dračí spár a podobně. Shaolin kung fu nabízí oproti současnému karate pestřejší paletu technik, které navazuje do delších sekvencí a pracuje na jejich plynulosti.

Tai chi chuan je čínské bojové umění, jehož popularita v posledních letech strmě stoupá. Ačkoli se často prezentuje spíše jako relaxační a meditační cvičení, vzešlo ze sebeobrany a navzdory pomalému provádění technik v sobě ukrývá dokonale propracovaný bojový systém. Tai chi patří mezi tzv. vnitřní styly, u nichž je hlavní pozornost věnována vnitřním principům generování síly a jejího přenosu tělem. Cvičení se provádí velmi pomalu a adept se snaží o co nejpreciznější provedení se zapojením všech vnitřních principů. Filozofie tai chi spočívá v uvolnění a rozvoji citlivosti. Takový trénink pak umožní člověku přirozeně reagovat na útok, najít soupeřův slabý bod, vyvést jej z rovnováhy a zneškodnit bez použití hrubé síly. Za zmínku také stojí fakt, že cvičení tai chi je uspořádáno a vyladěno tak, aby posilovalo a harmonizovalo toky životní energie v těle v souladu s tradiční čínskou medicínou.