Seznam všech záznamů z roku 2013

05.01.2013 - Tréninky AIKIDO zaměřené na

V lednu se můžete těšit na tréninky zaměřené na procvičení a zdokonalení se "nových" zkouškových technik, tak abyste byli připraveni a mohli se účastnit dalších zkoušek.

Pátek 18.1.2013 od 17:00

Sobota 19.1.2013 od 18:00

Neděle 20.1.2013 od 9:00

13.01.2013 - Kurz sebeobrany na dohled

Cítíte se čím dál méně bezpečně?

Již delší dobu nebo až od 1. ledna 2013? 

Množí se dotazy, kdy už konečně otevřeme kurz sebeobrany. Vězte, že na tom intenzivně pracujeme a řešíme, co bude jeho náplní, alepotřebujeme k tomu vaši pomoc! Řekněte nám, proč byste se kurzu chtěli zúčastnit, jaká je vaše motivace, co by v něm rozhodně nemělo chybět a co si v něm naopak vůbec nepřejete. Kurz vám chceme ušít na míru, a proto nás váš názor velmi zajímá.

Neváhejte, neklikejte jinam, e-maily si přečtete potom, věnujte nám 3 minuty a rovnou vyplňte dotazník.

20.01.2013 - TUI SHOU

Nový rok s sebou přinesl nový trénink. Jedná se o lekce určené pro adepty všech bojových umění provozovaných v klubu. Náplní je cvičení TUI SHOU (do angličtiny překládané jako "pushing hands"), které je jedinečným nástrojem, a to hlavně pro pokročilejší studenty. Při uvolněné (a zdánlivě pohodové) práci ve dvojici si bojovníci mohou vyzkoušet, zda dokáží správně generovat a převádět sílu do svých technik. Rovněž se učí citlivosti a vnímavosti vůči soupěři, což jim umožňuje najít jeho slabá místa a vyvézt jej z rovnováhy.

Řada velkých mistrů tvrdí, že ve skutečnosti existuje jen jedno bojové. Lidské tělo funguje stejně, ať už děláte aikido, karate, kung fu nebo tai chi. Jde tedy o poznání a respektování základních principů, které jsou ve všech bojových uměních v podstatě stejné. Právě to si tento neobvyklý trénink, který probíhá po páteční hodině karate, klade za cíl. 

26.01.2013 - AIKIDO - nové základní techniky

Třetí pokračování "minisemináře" zaměřeného na nové základní techniky aikido proběhne od pátku 1. 3. do neděle 3. 3. v dojo našeho klubu.

Pátek 17:00-18:30

Sobota: 10:00-12:00

Neděle: 10:00-12:00

08.03.2013 - Seminář TAI CHI CHUAN - Steve Rowe

Tělocvična jabloneckého KABU se na konci února již tradičně stala dějištěm semináře TAI CHI CHUAN. Lektorem nebyl nikdo jiný než světová kapacita v bojových uměních Steve Rowe. Jablonecké dojo zaplnili adepti z různých částí republiky. Nechyběla však ani obvyklá dánská výprava.  

Jeden dvouhodinový a dva čtyřhodinové tréninkové bloky byly věnovány základním principům, postavení těla, pozici rukou a konceptu "povolování". Vzhledem k tomu, že velká část účastníků semináře byli instruktoři, kteří vedou své vlastní kurzy, věnoval Steve velkou pozornost tzv. jednoduché formě. Tato forma je vlastně prostým cvičením sekvence "uchopení vrabčího ocasu" do čtyř směrů a má umožnit začátečníkům práci na základních principech, aniž by museli znát velké množství technik, které se v dlouhé formě vyskytují. Jak však bývá na seminářích zvykem, i pokročilí adepti dostali pro cvičení jednoduché formy celou řadu informací a korekcí, na kterých nyní mohou pracovat.

08.03.2013 - Školení trenérů - pedagogika

Ve dnech 8. a 9. března 2013 se v dojo našeho klubu uskutečnil seminář pro trenéry na téma "Umění komunikace a jak ji využívat". Akce probíhala pod vedením odbornice v oboru speciální pedagogiky Mgr. Martiny Kovářové a zúčastnilo se jí všech 10 trenérů, kteří v současnosti v našem klubu působí.  

Ačkoliv byla tématem komunikace obecně, seminář se dotýkal především problematiky komunikace mezi trenérem a žákem. Největší pozornost byla věnována způsobům, jak upoutat pozornost a zaujmout žáky, stejně tak jako řešení problematických situací, které mohou nastat, a to zejména při tréninku dětí. Součástí byla i praktická cvičení a modelové situace, které byly následně rozebrány a diskutovány ve skupině, byla to tedy také příležitost ke sdílení zkušeností mezi samotnými trenéry.

Seminář byl v podstatě doplňkem ke školení trenérů 3. třídy, které proběhlo začátkem prosince 2012 v Jablonci nad Nisou pod hlavičkou svazu SHIKON BUDOKAI ČR. Jeho hlavním cílem bylo přivést trenéry k analýze jejich současných tréninkových metod a nabídnout jim nový pohled na možnosti komunikacev rámci tréninku.

12.04.2013 - Seminář AIKIDO - Praha

V neděli 21. 4. proběhne v Praze na Třebešíně (mapa) SEMINÁŘ AIKIDO pod vedením Ondřeje Musila.
Seminář se bude konat od 10 do 14 hodin a jeho cena bude 100 Kč.
Téma semináře je "Zkušební řád. Strategie obrany aikido."

24.04.2013 - Seminář AIKIDO - Jablonec n. N.

Ve dnech 17. - 19. 5. proběhne v Jablonci nad Nisou seminář AIKIDO pod vedením Ondřeje Musila (6. dan). Začátek semináře bude ještě upřesněn, pravděpodobně to však bude v pátek v 18:00. Nezapomeňte si udělat čas na tréninkový víkend plný nových informací!

24.04.2013 - SHIKON seminář - Strakonice

Další víkendový seminář svazu SHIKON BUDOKAI proběhne v termínu 15. - 16. 6., tentokrát ve Strakonicích. Na programu bude AIKIDO a pravděpodobně také TAICHI. Bližší informace dodáme, jakmile se objeví. Vy si ale seminář do kalendáře zapište už dnes.

16.05.2013 - Seminář AIKIDO - Jablonec n. N. 18.-19. 5.

A jsou tu upřesněné informace o semináři, který proběhne ve dnech 18. a 19. května v Jablonci nad Nisou: 
V sobotu i v neděli se bude cvičit od 10 hodin. Seminář proběhne pod vedením Ondřeje Musila (6. dan). 

Na programu je:
1) nový zkušební řád
2) go waza
3) kumite
4) goshinjitsu

04.06.2013 - Seminář Strakonice - upřesnění

Jsou tu bližší informace k plánovanému semináři Shikonu. Proběhne ve dnech 15. a 16. června ve Strakonicích pod vedením Ondřeje Musila. Cena je 250 Kč.

Sobotní program:
9:00  TAI CHI CHUAN
10:00  AIKIDO
11:30  KARATE, SHAOLIN KEMPO
13:00  AIKIDO
14:30  KARATE, SHAOLIN KEMPO
16:00  TAI CHI CHUAN 

Nedělní program:
  9:00 TAI CHI CHUAN
10:00 AIKIDO 
11:30 KARATE, SHAOLIN KEMPO 

V neděli proběhnou zkoušky na žákovské stupně v AIKIDO. 

01.07.2013 - Prázdninový provoz SHIN-KYO

O prázdninách nabízí SHIN-KYO svým členům následující:

1) Tréninky AIKIDO - pondělí a středa 19:00 - 20:00 (s výjimkou 15. 7., 17. 7., 12. 8. a 14. 8.)
2) Tréninky SHAOLIN KEMPO - pondělí a středa 20:00 - 21:00 (s výjimkou 15. 7., 17. 7., 12. 8. a 14. 8
3) Tréninky ostatních skupin budou probíhat po dohodě s jednotlivými trenéry.
4) 17. - 20. 7. Letní škola bojových umění Jizerka - mezinárodní seminář se zahraničními lektory organizovaný KABU Jablonec. Součástí semináře jsou zkoušky na mistrovské technické stupně v AIKIDO.
5) 10. - 17. 8. Letní BUDO seminář Jedlová - soustředění/tábor klubu SHIN-KYO s možností skládat zkoušky a soupěřit o putovní pohár pro bojovníka roku. V pátek bude opět grilování pro účastníky soustředění, jejich rodiče a přátele.

20.07.2013 - Semináře - podzim 2013

Dnes skončila letní škola na Jizerce. Nemusíte však zoufat, během podzimu proběhnou v rámci SHIKONu nejméně dva další semináře. Pvním z nich bude 21. - 22. září seminář AIKIDO, KARATE, KEMPO a TAI CHI v Rychnově. Druhou akcí bude seminář AIKIDO, který povede australský shihan Joe Thambu 2. listopadu v Jablonci n. N.

22.07.2013 - Jizerka 13. - 20. 7 2013

Rychnovské SHIN-KYO vyslalo i letos svou výpravu na letní školu bojových umění na Jizerce. Patnáct členů klubu zde strávilo týden od 13. do 20. července zdokonalováním svých dovedností v bojových uměních aikido a tai chi chuan.  Tréninky aikido probíhaly pod vedením jabloneckého instruktora Ondřeje Musila, držitele 6. danu. Lekce byly zaměřeny z velké části na nové verze technik a sestav v souvislosti s přechodem na styl Yoshinkan Aikido. Kromě obrany proti útoku holýma rukama byly na pořadu také techniky proti útočníkům ozbrojeným nožem, holí a mečem. V závěru týdne proběhly zkoušky na mistrovské stupně. Jedním ze dvou adeptů, kteří zkoušku složili byl i člen a instruktor klubu SHIN-KYO Jan Kubový, který se stal držitelem 2. danu.
O tréninky tai chi se podělili zahraniční lektoři. V prvé řadě o byl britský instruktor Steve Rowe, který je hlavou asociace Shi Kon International, a který těží z několika desítek let zkušeností a tréninku pod vedením světově uznávaných osobností bojových umění. Kromě něho se na vedení jednotlivých lekcí podíleli také jeho blízký žák Martin Gatter a dánský instruktor Palle Jensen. Tai chi bylo letos zaměřeno na výuku tzv. "Rychlé formy" anglicky nazývané "Long Boxing". Velký důraz byl tentokrát kladen na bojový aspekt tai chi a sebeobranné aplikace jeho technik. Došlo ale i na filozofii, která je nedílnou součástí tradičních bojových umění. 
Jizerkou prázdninový program zdaleka neskončil. Od 10. do 17. srpna proběhne v Orlických horách klubové soustředění SHIN-KYO. Hned zpočátku sezóny, v druhé polovině září, bude navíc rychnovský klub hostit národní seminář svazu SHI KON.  

21.08.2013 - Jedlová 10. - 17. 8. 2013

Od 10. do 17. srpna proběhlo na Jedlové v Orlických horách tradiční letní soustředění rychnovského klubu SHIN-KYO. Letošní účast byla nezvykle vysoká, do chaty Kristýna se sjelo celých čtyřicet členů klubu, aby zde společně strávili týden intenzivním tréninkem.   

Na programu byla bojová umění aikido, karate a shaolin kempo. Cvičení bylo rozděleno do dopoledního a odpoledního tréninkového bloku. Zatímco dopoledne se pracovalo více na základních principech společných v podstatě všem tradičním bojovým uměním. Odpolední tréninky byly věnovány cvičením specifickým pro jednotlivé styly. Pro aikido to byly zkouškové techniky a sestavy včetně cvičení s dřevěným mečem bokken. Při karate došlo na výuku nejvyšších mistrovských kata systému wado-ryu karatedo a forem ve dvojici kihon kumite. V shaolin kempo se pracovalo na stínovém boji sifat a základních sebeobranných technikách ve dvojici.
Správný bojovník však musí být všestranný a otevřený novým zkušenostem, i proto byly do programu zařazeny některé další aktivity. Konkrétně se jednalo o lezení na cvičné lezecké stěně a chození po tzv. slackline. V sobotu před odjezdem si odvážlivci mohli vyzkoušet i potápění s dýchacím přístrojem v blízké požární nádrži.
Celé soustředění vyvrcholilo pátečním odpolednem, kdy proběhla soutěž v kata a zkoušky na žákovské technické stupně v karate. Týdenní snaha se vyplatila, všech devatenáct adeptů u zkoušek obstálo a do nové sezóny vyrazí s páskem nové barvy. Závody a zkoušky sledovali také rodiče a přátelé účastníků, kteří byli přítomni i slavnostnímu vyhlášení výsledků a předání pohárů vítězům v kategoriích, jako byli nejrychlejší běžec, nejlepší přístup k tréninku, soutěž v kata apod. Nejdůležitější bylo však vyhlášení výherce titulu Bojovník roku 2013. Putovní trofej v letošním roce vybojoval Filip Horák.
Už za dva týdny začíná nová sportovní sezóna a s ní je tu i šance pro všechny, kdo se zajímají o bojová umění. SHIN-KYO pořádá nábor nových členů. Chcete-li se příští rok zúčastnit naší „Jedlové", přijďte se podívat do naší tělocvičny ve středu 11. září v 18 hodin. Bližší informace naleznete na www.shin-kyo.cz a na našem Facebooku.

Soutěž v kata - výsledky kategorie A / kategorie B

  1. místo Vojtěch Šrom / Filip Horák
  2. místo Matěj Müller / Michaela Dřevecká
  3. místo Kamila Peňázová / Ondřej Horák
21.08.2013 - Nábor nových členů 11. 9. 2013

Ve středu 11. září od 18 hodin proběhne v našem dojo nábor nových členů do všech tréninkových skupin! Nezapomeňte přijít a pozvat své kamarády a známé, aby se podívali, jak se dělá bojové umění v SHIN-KYO.

24.09.2013 - Seminář SHIKON 21. - 22. 9. 2013

V dojo rychnovského klubu SHIN-KYO proběhl ve dnech 21. a 22. září tradiční národní seminář bojových umění svazu Shi Kon Budokai ČR. Sbírat nové zkušenosti a informace pro svůj vlastní trénink i pro výuku karate, aikido, shaolin kempo a tai chi chuan sem přijelo více než čtyřicet účastníků z různých míst republiky.

Na východ Čech je všechny přivedla možnost zacvičit si pod vedením Ondřeje Musila z Klubu asijských bojových umění Jablonec nad Nisou, který je nositelem 7. danu a reprezentačním trenérem v karate, dále nositelem 6. danu v aikido, 5. danu v shaolin kempo a kromě toho i držitelem titulu tai chi sifu. Právě dlouholeté zkušenosti z celé řady bojových umění dělají z jabloneckého senseje zcela výjimečného instruktora. Díky širokému rozhledu vychází jeho výuka ze všeobecných principů, které tvoří jádro každého dobrého bojového umění, jednotlivým stylům však přitom ponechává jejich charakteristické rysy, tradiční cvičební formy i etiketu.

Na každé z bojových umění připadly o víkendu tři tréninky, které byly nejen zdrojem inspirace a informací, ale také vítanou příležitostí zacvičit si s kolegy z ostatních klubů, vyzkoušet si svoje techniky na „neznámých" cvičencích a vyměnit si navzájem zkušenosti. Závěr semináře byl korunován úspěchem tří členů SHIN-KYO, kteří úspěšně složili zkoušky na žákovské stupně technické vyspělosti v shaolin kempo. Jeden z nich se stal nositelem 5. kyu, další dva dosáhli již na 2. kyu. Ti museli u zkoušky prokázat schopnost obrany nejen proti úderům a kopů, ale také proti útokům tyčí a nožem.

28.09.2013 - AIKIDO - zkouškové techniky

Jsou tu další dva víkendové tréninky zaměřené na zkouškové techniky AIKIDO.
Sobota 5. 10. 18:30 - 20:00
Neděle 6. 10. 8:30 - 9:30
Pojďte aktivně strávit podzimní víkend a ještě se něco naučit!

29.09.2013 - AIKIDO - Joe Thambu

V pátek 1. 11. a v sobotu 2. 11. proběhne v Jablonci n. N. seminář aikido pod vedením australského shihana Joe Thambu. Rezervujte si termín a čekejte na doplňující info.

08.10.2013 - Tai-chi chuan - hořká cesta bojovníka

Představy, které ve většině lidí vyvolá čínský výraz „tai-chi chuan", se asi stěží dají popsat českými slovy bojové umění. Často jsou představy o tai-chi zahaleny tajemným závojem, který vzbuzuje dojem něčeho magického. Zde ovšem záleží na tom, co rozumíme pojmem magie.  Pokud byste nikdy neviděli mobilní telefon a ani o něm nikdy neslyšeli, bude vám fakt, že na vás někdo mluví z Austrálie prostřednictvím malé krabičky, do níž nevedou žádné dráty, připadat jako jasný důkaz působení magických sil. Podobně je tomu s tai-chi. Můžete vidět lidi, kteří se navzdory vážně poškozeným kolenům ladně pohybují při cvičení tohoto bojového umění. Jednoduché a pro mnoho lidí lehko stravitelné vysvětlení je, že pohyby tai-chi mají magickou moc a dokáží zázračně vyléčit zničené klouby. Ve skutečnosti však správně prováděné cvičení tai-chi „obchází" klouby a ty jsou při cvičení jen minimálně zatěžovány. Namísto toho se zapojují a posilují svalové skupiny kolem těchto kloubů. Samozřejmě není snadné správného provedení pohybů dosáhnout a vyžaduje to čas a velké úsilí. Proto je jednodušší svést vše na magii. Stejně tak známé videozáznamy starých mistrů, kteří vsedě na židli nepatrným pohybem ruky a s naprostou lehkostí odhazují mladé a silné útočníky, působí nepravděpodobně a čarovně. Za těmito schopnostmi je však zase jen a jen mnoho let tvrdé práce a hluboké pochopení principů fungování lidského těla spojené s pro neznalého člověka nepředstavitelným uvolněním a citlivostí. Věřte tomu nebo ne, ale po deseti patnácti letech cvičení začnete pomalu chápat, že se nejedná o podvod ani o magii. A ačkoli budete takovým dovednostem stále velmi vzdáleni, budete vědět, že je možné jich dosáhnout.
 V klubu SHIN-KYO se snažíme vnímat tai-chi jako komplexní bojové umění, které v sobě zahrnuje účinný systém sebeobrany, cvičení vedoucí k vyváženému posílení různých (často zanedbávaných) svalových skupin, cvičení vedoucí k harmonizaci toků vnitřní energie čchi a v neposlední řadě také cvičení meditativní. Naši instruktoři i ostatní členové pravidelně navštěvují semináře s britským instruktorem Stevem Rowe, který je přímým žákem Ma Lee Yang, pokračovatelky tradice tai-chi rodiny Yang. Steve často říká, že pokud se chceme vážně věnovat bojovému umění, musíme „jíst hořké". Tedy odkrojit sladkou pohádkovou slupku magie a zabrat se naplno do studia svého těla a své mysli. Teprve po mnoha letech marných pokusů, domnělých úspěchů a tvrdých pádů zpět na zem začneme pronikat do toho, co navenek vypadá jako kouzla a čáry, a spatříme, jak velký kus cesty máme ještě před sebou. A právě v této hořkosladké chuti cesty, která nikdy nekonči, najde opravdový bojovník zalíbení.

10.10.2013 - Podzimní semináře

Do konce kalendářního roku nás čekají dva semináře, které rozhodně budou stát za to! 
1) Od 1. do 3. listopadu navštíví dojo jabloneckého KABU australská hvězda světového aikido Joe Thambu. Cvičit pod jeho vedením je příležitost, která se neodmítá. 
2) O měsíc později, 6. až 8. prosince, vstoupí na půdu téhož dojo anglický instuktor a zakladatel organizace Shi Kon Budokai Steve Rowe, aby zde vedl víkendový seminář tai-chi chuan. Dojet do Jablonce z Rychnova není nic proti tomu dojet do Jablonce z Chathamu, takže nezaspěte a vydejte se na seminář!

25.10.2013 - Joe Thambu v Jablonci

A jsou tu detaily k dlouho očekávanému semináři australského senseje Joe Thambu. Víkendový seminář AIKIDO proběhne od pátku 1. do neděle 3. listopadu v dojo jabloneckého KABU. 

Program je následující:

Pátek 18:00 - 20:00
Sobota 10:00 - 14:00
Neděle 10:00 - 14:00

Cena: 800 Kč 

29.10.2013 - Zimní škola AIKIDO

V sobotu 14. a v neděli 15. prosince se bude v Jablonci nad Nisou konat poslední letošní akce SHI KONu. Jedná se o zimní školu AIKIDO. Seminář bude zkouškový, takže se nezapomeňte dobře připravit a po domluvě se svým trenérem se přihlásit na zkoušky http://www.shikon.cz/event/zimni-skola-aikido/ (do 10. 12.)

Tréninky:
Sobota 10:00 - 14:00
Neděle 10:00 - 14:00 + zkoušky

24.12.2013 - Seminář Tai Chi Chuan - Steve Rowe

Stejně jako v řadě předchozích let se o „Mikulášském víkendu", 6. – 8. prosince, konal v Jablonci nad Nisou seminář Tai Chi Chuan, který vedl proslulý britský instruktor Steve Rowe. Členové SHIN-KYO si takovou příležitost nenechali ujít a jejich desetičlenná výprava zde od pátečního večera do nedělního odpoledne sbírala informace pro svůj další trénink.

Hlavním tématem semináře byly základní principy, které prostupují veškerým cvičením Tai Chi a které jsou společným základem všech bojových umění. Konkrétně se tentokrát jednalo o tzv. třináct dynamik Tai Chi. Jelikož se základní principy uplatňují v každém pohybu a nejlépe se na nich samozřejmě pracuje při cvičení jednoduchých a dobře známých technik, Steve probral během tří dnů pouze zhruba polovinu první části formy Yang Cheng Fu. I v této krátké části formy však bylo hodně na čem pracovat. Poněkud nezvykle nechal Steve v podstatě po celou dobu semináře cvičit účastníky ve dvojicích tak, aby se navzájem mohli sledovat a opravovat si své chyby.

Prosincové setkání bylo jen jednou kapitolou v seriálu Stevových seminářů. Další pokračování bude už na jaře a pak hlavně na hlavní akci sezóny – týdenním semináři na Jizerce.

28.12.2013 - Zimní škola AIKIDO 2013

Hned následující víkend po semináři se Stevem Rowe se v dojo jabloneckého KABU konala další velká seminářová akce. Ve dnech 14. – 15. prosince zde proběhla Zimní škola Aikido. Výprava našeho klubu samozřejmě nemohla chybět.

Hlavní náplní semináře byl pochopitelně trénink a s ním i vítaná možnost zacvičit si s kolegy z ostatních oddílů. Zimní škola je také příležitostí čerpat po dva dny informace od Ondřeje Musila, instruktora evropského formátu, který dosáhl v bojovém umění Aikido šestého danu a který má krom toho i dlouholeté zkušenosti z praxe. Seminář má nadto i společenský rozměr. Večerní posezení jsou příležitostí k výměně zkušeností, názorů i tréninkových metod mezi trenéry a ostatními členy klubů z celé republiky. Účastníci semináře měli také možnost složit zkoušky na žákovské technické stupně. Členové rychnovské výpravy tuto možnost úspěšně využili, takže tréninky Aikido v našem dojo nyní probíhají v „nových barvách".

28.12.2013 - Noc mistrů 2013

V sobotu 14. Prosince 2013 proběhla v pražském Clarion Congress Hotelu osmá noc mistrů. Galavečer, při kterém jsou předávána ocenění nejúspěšnějším osobnostem roku v bojových uměních.

Součástí programu jsou tradičně i ukázky toho nejlepšího z bojových umění, co v České republice můžete spatřit. Již v předchozích ročnících se SHIN-KYO mohlo pochlubit účastí Jana Kubového na ukázkách Aikido. Letos jsme měli zástupce dokonce dva. Tím druhým byl Martin Pohl, který se účastnil ukázky bojového umění Shaolin Kung Fu. Díky zázrakům internetu si můžete prohlédnout záznam z letošní Noci mistrů online. A pokud vás tlačí čas a nestihnete zhlédnout celý devadesátiminutový program, Honzu uvidíte v časovém úseku 9:00 – 11:15 a Martina mezi 47:10 a 48:30.