Seznam všech záznamů z roku 2023

14.08.2023 - Loučení s létem

V neděli 4. 9. 2022 jsme vyrazili do Kvasin na akci Loučení s létem, kde jsme vystoupili s ukázkami karate, tai chi chuan a aikido. Diváci viděli průřez od základních technik přes složitější sestavy, jako jsou kata v karate nebo Yang Cheng Fu forma v tai chi, po práci ve dvojicích. Došlo i na zbraně - aikidisté předvedli, jak se ubrání proti dřevěnému meči bokken a dřevěnému noži tanto. Adepti tai chi zacvičili sestavu se širokým mečem dao. Zájemci se v průběhu odpoledne mohli zastavit také u našeho stánku a něco si vyzkoušet na vlastní kůži, třeba údery a kopy do lap a odražečů nebo přerážecí desky. 

14.08.2023 - Seminář aikido Bohušovice nad Ohří

Ve dnech 10. a 11. 9. 2022 se konal první seminář začínající sezóny. Adepti aikido, včetně zástupců našeho klubu, se sjeli do Bohušovic nad Ohří, aby zde v místní sokolovně pod vedením Ondřeje Musila, čerstvě držitele 7. danu, strávili víkend plný nových tréninkových zkušeností. Byl to dobrý start a odraz do nové sezóny, ve která nás čeká dlouhá řada špičkových seminářů. 

14.08.2023 - Seminář aikido Strakonice

V prvních říjnových dnech, 1. a 2. 10., jsme vyrazili na seminář aikido, který proběhl pod vedením Ondřeje Musila ve Strakonicích. Sice jsme zažili nemalé těžkosti s naším vozidlem, ale i přes to vše se alespoň část naší výpravy zvládla semináře zúčastnit a posbírat nějaké informace a zkušenosti. 

14.08.2023 - VIP přespávačka

VIP přespávačka v dojo pro mládež se uskutečnila již potřetí o víkendu 8. – 9. 10. 2022. Akce začala odvetou v laser game. Následný program proběhl na motivy oblíbeného seriálu Hra na oliheň. Účastníci byli podrobeni několika zkouškám výdrže, síly, odhadu, ale i štěstí. Vítězem dlouhého klání plného napětí, útrap, ale i zábavy se stal Michal Švikruha. Gratulujeme! Výhra to byla ale pro všechny, protože strávili bezva víkend v dobré partě. 

14.08.2023 - Joe Thambu v Evropě

Máme to štěstí, že světoví učitelé aikido přijíždějí pravidelně do České republiky. Celosvětově ojedinělou akcí je letní škola bojových umění na Jizerce, která trvá celý týden a sjede se sem obvykle pět i více špičkových mezinárodních instruktorů. Pokud se ale chceme naučit co nejvíce, musíme někdy urazit kousek cesty i my za nimi. Na konci října měl své evropské turné australský instruktor Joe Thambu, za kterým jsme 21. – 23. 10. vyrazili na seminář do Polska a hned následující víkend, tedy 28. 9. – 30. 10. 2022, do Belgie. Na základě zpětné vazby, kterou jsme od instruktorů dostali, si troufáme říci, že jsme náš klub a celé české aikido reprezentovali velmi důstojně. 

14.08.2023 - Zimní škola aikido

Na přelomu října a listopadu proběhla během tří týdnů série tří evropských seminářů, které spojovalo jméno Joe Thambu. Všech tří víkendů s legendárním australským shihanem se zúčastnili i členové našeho klubu. V říjnu za ním vyrazili do Polska a do Belgie, celou sérii pak zakončila zimní škola, která se konala 4. - 6. 11. 2022 v Jablonci nad Nisou. Do Jablonce dorazila i další zvučná jména světového Yoshinkan aikido, konkrétně Robert Mustard z Kanady, Ramlan Ortega z Malajsie, Pawel Felisiak z Polska a Mark Hadiarja z Indonésie. Neméně zvučné je jméno hostitelem celé akce, kterým byl Ondřej Musil.

14.08.2023 - Řádění strašidel v dojo

Ve dnech 26. - 27. 11. 2022 proběhla v našem dojo další přespávačka. Po říjnové akci pro dospívající členy byla tato víkendovka určena hlavně dětem. Hlavním bodem programu bylo vyrábění strašidelných masek. Svými výtvory se děti pochlubily na přehlídce strašidel. Nechyběla ani strašidelná párty a noční stezka pro odvážné. A samozřejmě k tomu všemu spousta sportování a pohybu, bez kterého bychom to ani nebyli my. 

14.08.2023 - Mikuláš v dojo

I tento rok naše tréninky navštívil Mikuláš se svými čerty a anděly. Děti ukázaly, co nového se naučily, za což dostaly sladkou odměnu. Zlobivci, a především ti, co doma netrénují, slíbili, že se polepší, a tak si nakonec ani čerti nikoho v pytli neodnesli.

14.08.2023 - Vánoční posezení

V pátek 16. 12. 2022 se v našem dojo uskutečnilo tradiční vánoční posezení pro členy a přátele klubu. Ochutnali jsme, jak se komu vydařilo vánoční cukroví i některé další dobroty, probrali jsme, co jsme za celý rok zvládli a co nás čeká roce příštím, a kromě toho jsme si i zazpívali s kytarou.

14.08.2023 - Zkoušky

Ve středu 21. 12. 2022 proběhly zkoušky na žákovské stupně technické vyspělosti kyu v karate a aikido. Jednalo se o první příležitost v této sportovní sezóně, kdy mohli naši členové zúročit svou tvrdou práci a postoupit na další stupínek na své cestě bojovým uměním. Tohoto úkolu se zhostili se ctí a nadělili si tak pod stromeček pásky nové barvy.  

14.08.2023 - Seminář aikido v Rychnově

V této sportovní sezóně již třetí díl seriálu seminářů pod vedením jabloneckého instruktora Ondřeje Musila se konal ve dnech 13-15. 1. 2023. Po Bohušovicích nad Ohří a Strakonicích zamířili aikidisté k nám do Rychnova. Kromě poctivého tréninku je čekalo i večerní posezení s hudbou. Tentokrát se sešlo několik kytar, banjo a ukulele, takže i hudební část programu opravdu stála za to.

14.08.2023 - Prezentační dovednosti

Každý z nás se čas od času dostane to situace, kdy má něco říci menšímu nebo většímu publiku, ať už pracovně nebo soukromě. Trenéři se do takové situace dostávají několikrát týdně při každém tréninku. V sobotu 28. 1. 2023 jsme proto uspořádali workshop, na kterém jsme probrali a zároveň si prakticky vyzkoušeli několik jednoduchých zásad a doporučení pro vystupování na veřejnosti, které mohou zužitkovat jak naši trenéři, tak ostatní členové. Ukázali jsme si například, že někdy je lepší spíš se na chvíli odmlčet, než vyplňovat svůj projev různými parazitickými slůvky nebo zvuky, nebo že je vždy dobré udržovat se svým publikem oční kontakt, a že to vždy není úplně jednoduché. 

14.08.2023 - Seminář aikido a hudební večer v Rychnově

Ve dnech 11.-12. 2. 2023 jsme hostili národní seminář aikido pod vedením Ondřeje Musila. Více než tři desítky účastníků se sjely z různých stran, například z Litoměřic, Strakonic nebo Jablonce n. N. Dva dny intenzivního tréninku někteří zúročili u zkoušek, které proběhly na konci semináře. Nejen účastníci semináře, ale i všichni ostatní členové a nečlenové klubu si mohli sobotní večer 11. 2. zpestřit vystoupením kapely KAM NA BAND, které se uskutečnilo v jedné z našich hal. Následovala jam session, která se protáhla dlouho do noci.

14.08.2023 - Přespávačka v dojo

Ve dnech 25. a 26. 2. 2023 se konala víkendová akce pro děti s přespáním v dojo. Náplň zahrnovala různé hry, soutěže, sportovní, ale i tvořivé aktivity. Kromě toho jsme se naučili i něco praktického, protože o stravování jsme se postarali sami.

14.08.2023 - Cvičení rodičů s dětmi

V sobotu 11. 3. 2023 se konalo první letošní „Cvičení rodičů s dětmi“. Akce nebyla určena pouze pro členy klubu, ale byla otevřena i široké veřejnosti. Rodiče se zde trochu netradičně sešli na tatami se svými dětmi, aby si společně zacvičili. V některých složitějších cvicích pomáhali rodiče dětem, v jiných zase korigovaly děti cvičení svých rodičů. Kromě jednodušších aktivit ve skupině nebo ve dvojici dítě-rodič byly připraveny i dvě opičí dráhy, které zahrnovaly třeba chůzi po slackline nebo ručkování po žebříku. Celkově byla akce koncipována tak, aby kromě společně stráveného času a nových zážitků získali rodiče tipy a návody na to, jak mohou sami doma se svými dětmi pracovat na jejich přirozeném pohybovém rozvoji. Na konci byl čas i na dotazy a posezení v naší klubovně.

14.08.2023 - Soustředění kumite

Ve dnech 18. – 19. 3. 2023 zavítal do našeho dojo se svým sportovním týmem Ondřej Musil, bývalý reprezentační trenér sportovního zápasu v karate, tzv. kumite. Uspořádal zde pro svůj tým víkendové soustředění, které otevřel i našim karatistům, a ti tak měli nevšední možnost načerpat něco z jeho dlouholetých zkušeností s tréninkem a soutěžením na vrcholové úrovni.

14.08.2023 - Národní seminář aikido Strakonice

Ve dnech 1.-2. 4. 2023 jsme vyrazili na národní seminář aikido, který proběhl ve Strakonicích. Ondřej Musil se s námi podělil o nové poznatky, které získal během února na seminářích v Malajsii a Singapuru.

14.08.2023 - Přespávačka aikido a karate

Ve dnech 22.-23. 4. 2023 jsme uspořádali další víkendovou přespávačku. Tentokrát byl hlavní náplní trénink aikido a karate, nechyběly ale ani jiné hry, sportování nebo některé praktické činnosti. Akce byla zajímavá především tím, že kromě intenzivního tréninku nabídla setkání a společné zážitky členům několika různých tréninkových skupin.

14.08.2023 - Nový trénink karate

Od poloviny dubna 2023 přibyla do našeho rozvrhu nová tréninková jednotka. Jedná se společný trénink karate pro všechny technické stupně a věkové kategorie v pátek od 17:30. Je to příležitost pro adepty karate, aby si rozšířili obzory, zacvičili si s kolegy z jiných skupin i načerpali novou inspiraci, protože náplň je okořeněna některými prvky, které se běžně příliš neprocvičují. Účastníci prvních tréninků si například vyzkoušeli cvičení s dřevěným nožem tanto.

14.08.2023 - Joe Thambu v Jablonci

O prvním květnovém víkendu vyrazila výprava našich aikidistů do Jablonce nad Nisou, kam na svém evropském turné zavítal Joe Thambu shihan z australského Melbourne, držitel 8. danu v aikido a hlava organizace Shudokan Aikido International. Kromě svých zkušeností a učitelského umu s sebou tentokrát přivezl i několik výtisků své nové knihy o bojovém umění Budo. The Art of Being. Máme to štěstí, že se tato kniha dostala i do našeho klubu.

14.08.2023 - Joe Thambu v Polsku

Na druhý květnový víkend se Joe Thambu přesunul do Polska do města Bytom u Katovic. Naše výprava se tam přesunula také, protože když už je taková kapacita na dosah, byť za hranicemi, je třeba toho využít.

14.08.2023 - Dětský den v SHIN-KYO

Dětský den proběhl v našem dojo 27. 5. 2023. Děti měly možnost vyzkoušet si spoustu různorodých disciplín od malování na obličej přes zatloukání hřebíků až k těm sportovnějším jako skákání v pytli, výdrž v přítahu, slalom a další. Ve vybraných disciplínách mohly porovnat svou zdatnost s ostatními a soutěžit o ceny. V jiných disciplínách si mohly svým výkonem vydělat žetony, za které si pak „nakoupily“ něco na zub. Doufáme, že jste si akci užili alespoň tak jako my. Už teď se těšíme další!

14.08.2023 - Zakončení sezóny

V pátek 23. 6. 2023 jsme se sešli v naší klubovně, abychom uzavřeli sportovní sezónu 2022/2023. Probrali jsme, co jsme za uplynulý školní rok zvládli, co máme v plánu na léto a také jsme naťukli organizaci příští sezóny. K tomu všemu jsme si zamuzicírovali s kytarami, mandolínou a dalšími nástroji. Občerstvení proběhlo tradičně způsobem „kdo co donese“ a o vybrané lahůdky nebyla nouze.

14.08.2023 - Letní škola Jizerka

Ve dnech 15. až 22. 7. 2023 vyrazilo devět členů našeho klubu na tradiční seminář aikido a tai chi chuan v srdci Jizerských hor. Letos zde byla opravdu neobyčejně pestrá paleta špičkových mezinárodních instruktorů. Tai chi vedl Martin Gatter z Velké Británie. Na programu byly základní principy tai chi chuan, forma se širokým mečem dao a práce ve dvojicích. O tréninky se podělili Robert Mustard shihan z Kanady, Joe Thambu shihan z Austrálie a zvláštní host letošní Jizerky, Aiko Inoue shihan z Japonska, vdova po Kyoichi Inoue shihanovi, který byl uchideshi zakladatele stylu Yoshinkan, Gozo Shiody shihana. Své zkušenosti navíc nabídli Ondřej Musil shihan z Jablonce nad Nisou, Ramlan Ortega shihan z Malajsie a Mark Hadiarja sensei z Indonésie. Před takto hvězdnou sestavou učitelů proběhly zkoušky na mistrovské technické stupně a jedním ze dvou úspěšných adeptů na 1. dan byl i náš Jindřich Šimánek. Gratulujeme!

14.08.2023 - Jedlová 2023

Klubové soustředění se konalo ve dnech 5. až 11. 8. 2023. Program zahrnoval tréninky aikido, karate a nezvykle také kratší večerní lekce sebeobrany, která nám pomohly udělat si lepší představu o tom, jak se principy a některé techniky bojových umění dají využít v reálných situacích, kdy neplatí žádná pravidla. Téma mimotréninkového programu byla kouzla, čáry a magie. Účastníci vytvořili originální pláště pro mistry svých čarodějnických kolejí, vyrobili si létající košťata, na kterých hráli famfrpál, absolvovali lekci přípravy několika různých magických lektvarů a zažili spoustu dalších věcí. V pátek se konalo grilování, na které byli pozváni rodiče a přátelé účastníků a celého klubu. Nešlo ale jen o jídlo a pití. Na akci jsme se pořádně vyřádili i co se týče pohybových aktivit a večer nám zahrála kapele Sbor z hor. Bojovnicí roku a držitelkou putovního poháru se stala Sofie Plachetková ze skupiny Aikido kids.