Seznam všech záznamů z roku 2018

04.01.2018 - Mezinárodní seminář aikido - Jablonec n. N.

Již řadu let se koncem roku v Jablonci nad Nisou koná tzv. Zimní škola aikido. Letos proběhl seminář aikido o něco dříve, ve dnech 3.-5. listopadu, a termín nebyl jedinou věcí, která byla jinak. U příležitosti kulatých narozenin Ondry Musila se do Jablonce sjeli aikidisté doslova z celého světa. Zavítali sem Robert Mustard sensei z Kanady (8. dan), Joe Thambu sensei z Austrálie (8. dan), Ramlan Ortega sensei z Malajsie (5. dan), Pawel Felisiak sensei z Polska (5. dan) a Mark Hadiarja sensei z Indonésie (4. dan). Nejen učitelé, ale i ostatní účastníci semináře byli mezinárodní. Z našeho klubu se tohoto nevídaného svátku aikido zúčastnilo dvanáct členů. 

06.01.2018 - Semináře v roce 2018

Rok 2018 sotva začal, ale plán Shikon seminářů a klubových akcí do konce letních prázdnin je již téměř kompletní. V našem kalendáři najdete přehled naplánovaných akcí. 
Co se týče seminářů, čeká nás:
3. - 4. 2. Národní seminář aikido a tai chi ve Strakonicích
7. - 8. 4. Národní seminář aikido a tai chi u nás v Rychnově
25. - 27. 5. Steve Rowe - tai chi v Jablonci nad Nisou
14. - 21. 7. Letní škola aikido a tai chi  - Jizerka
4. - 11. 8. Klubové soustředění na Jedlové

15.01.2018 - Generální úklid č. 1

V sobotu 13. ledna proběhl první generální úklid roku 2018. Účast byla vysoká, ruku k dílu přiložili:

Beáta Ornstová, Filip Horák, Filip Kotera, Lukáš Kotera, Honza Motl, Jana Jonášová, Jitka Černá, Lada Černá, Luboš Švec, Markéta Ornstová, Martin Pohl, Mates Müller, Ondra Dostál, Standa Brádle, Šárka Kovářová, Tomáš Křížek, Vašek Šrom, Vojta Černý, Vojta Šrom a Bob Staněk.

Zvládli jsme udělat spoustu věcí. Setřít podlahy a tatami v dojo a rozcvičovně, vyleštit zrcadla, položit koberec v chodbě, nalepit PVC na okenní parapety, umýt koupelny a toalety, setřít prach všude včetně pytlů a dalších aparátů, pověsit závěs a obrázky v zádveří a tak dále a tak dále. 

Skvělá práce, díky všem, kdo se zúčastnili. 

09.02.2018 - Národní seminář Shi Kon ve Strakonicích

Ve dnech 3. a 4. února proběhl ve Strakonicích pod vedením Ondry Musila první z letošních národních seminářů svazu Shi Kon Budokai ČR. Na programu bylo 5 hodin aikido a 4,5 hodiny tai chi chuan. Seminář tentokrát nebyl zkouškový. Zkoušky aikido proběhnou až na dalším semináři na začátku dubna v Rychnově. 

V tai chi jsme pracovali na první části Yang Cheng Fu formy, kde jsme kromě základního pohybu lehce zabrousili i do vnitřních principů. Principům bylo věnováno poměrně hodně prostoru i v rámci cvičení chi kung. 

Aikido mělo na programu široké spektrum technik, od těch zkouškových až po ty čistě sebeobranné. Došlo i na zbraně – meč a krátkou tyč – některé prvky z juda a jiu waza, tedy volnou obranu proti útokům, které nejsou předem domluvené. 

Zajímavým zpestřením byl v sobotu večer výlet do Prachatic, kde v místní čajovně proběhl koncert skupiny Pepek a námořník. Na kterém vystupoval jeden z našich spolubojovníků z Litoměřic.

Z našeho klubu se semináře zúčastnila čtveřice: Martin Pohl, Jindra Šimánek, Joska Hovad a Tomáš Křížek. 

 

05.05.2018 - Národní seminář a koncert v SHIN-KYO

O víkendu 7. a 8. dubna proběhl v našem dojo národní seminář svazu Shi Kon Budokai. Na programu byly tři tréninky aikido a tři tréninky tai chi chuan, všechny pod vedením Ondry Musila. Aikidisté mohli své nově nabyté znalosti a dovednosti rovnou zúročit u nedělních zkoušek. Na seminář tradičně kromě místních dorazili i bojovníci ze Strakonic, Litoměřic a Jablonce nad Nisou. 

Neobvyklým zpřestřením semináře byl sobotní koncert skupiny Pepek a námořník. Během koncertu Ondra Musil pokřtil nové album skupiny a po koncertě následovala jam session, do které se zapojili nejen účastníci semináře, ale i další hosté. 

Tak nezbývá než hádat, jaké překvapení přinese další rychnovský seminář. 

05.05.2018 - Světový den Tai Chi

Sobota 28. dubna byla světovým dnem Tai Chi a Qi Gongu. Při té příležitosti se v Kutné hoře na vodním pódiu Galerie Středočeského kraje konaly již poněkolikáté veřejné ukázky Tai Chi Chuan. Zástupci Shi Konu zde předvedli první a druhou část dlouhé formy a formu se širokým mečem. Zlatým hřebem Shi Konového programu byla rychlá forma v podání Ondry Musila. Ukázek se zúčastnili i členové klubu s Čáslavi, kteří předvedli několik forem stylu Chen. Zajímavostí pro nás byla forma s vějířem, která se v našem stylu nevyskytuje. 

Po ukázkách následovala přednáška o dýchání a Tai Chi v kutnohorské Dobré čajovně. Odpoledne pak proběhl dvouhodinový seminář, při kterém jsme se věnovali základním principům, první části formy a v závěru také práci ve dvojicích, tui shou. 

 

05.05.2018 - Nabitý závěr sezóny

SHIN-KYO bude mít letos závěr sportovní sezóny pěkně nabitý. Čeká nás:

25.-27. 5. - Seminář Tai Chi Chuan v Jablonci nad Nisou, lektor Steve Rowe

2.-3. 6. - Seminář Aikido v Jablonci nad Nisou, lektor Ondra Musil

9. 6. - Dětský den a soutěž karate v SHIN-KYO

10.06.2018 - Soutěž v karate

V sobotu 9. června proběhla v našem dojo klubová soutěž v karate. Soutěžilo se ve standardních kata. Soutěžilo se “na praporky”, což znamená, že vždy nastoupili dva bojovníci proti sobě, odcvičili svou formu a rozhodčí pak rozhodovali, kdo z nich byl lepší. Soutěžilo se brazilským vyřazovacím systémem. Po standardních kata následovaly dvě kreativní disciplíny. První byla vlastní volná kata. Druhá pak kopy.

Výsledky jsou následující:
Kata první kolo: 1. Ondřej Dostál, 2. Michal Dušánek, 3. Lada Černá 
Kata druhé kolo: 1. Ondřej Dostál, 2. Vojtěch Černý, 3. Adéla Jonášová
Volná kata: 1. Anežka Benová, 2. Michal Dušánek, 3. Adéla Jonášová 
Kopy: 1. Adéla Jonášová, 2. Anežka Benová, 3. Ondřej Dostál

10.06.2018 - Dětský den v DOJO

V sobotu 9. června odpoledne proběhl v našem dojo dětský den. Pro děti bylo připraveno celkem 23 disciplín, ve kterých mohly prokázat svou sílu, obratnost, zručnost, vytrvalost a další kvality. Mezi disciplínám bylo například ručkování po žebříku, chůze na kladině, cvičení na kruzích, lezení na horolezecké stěně, skákání v pytlích, hod míčkem na plechovky nebo bojovnické focení. Každá disciplína měla svého vítěze v mladší a starší kategorii. Kromě toho byly vyhodnoceny i celkové výsledky.

V celkovém hodnocení se na medailových příčkách umístili:
1. místo Adéla Jonášová a Anežka Benová
2. místo Anna Martincová
3. místo Vojtěch Hemelík

Výsledky byly vyhlášeny po páté hodině, to však nebránilo dětem v tom, aby pokračovaly v dovádění ještě několik dalších hodin. 
V průběhu náročného sportovního programu se mohli účastníci občerstvit skvělým zvěřinovým chilli con carne, které nám dodal spřátelený klub aikido Isshinkan Litoměřice. 
Díky všem, kteří se jakkoli podíleli na organizaci a přispěli ke zdárnému průběhu celého dne!

16.06.2018 - Kurz sebeobrany pro Finanční úřad

V pátek 15. června jsme v Lipovce pořádali dvouhodinové školení o sebeobraně pro Finanční úřad. Probrali jsme, jak rozeznat rizikové situace a jak jim předcházet. Také jsme probrali, jak reagovat, když se do nějaké rizikové situace dostaneme. Předvedli jsme, jak se s útokem vypořádá cvičený adept aikido a karate. 
Po přestávce následovalo promítání několika videí z bezpečnostních kamer a rozbor situací a způsobů, jakými by se dalo riziko v podobné situaci minimalizovat. Nakonec si účastníci vyzkoušeli údery do odražečů a práci s cvičnými pepřovými spreji. 
Z počtu dotazů i zájmu o praktické vyzkoušení, ať už úderů a kopů nebo pepřových sprejů, bylo zřejmé, že účastníky program zaujal a že se jedná o aktuální téma.

09.07.2018 - Výstup na Sněžku

V sobotu 23. června se naše více než třicetičlenná výprava vydala dobýt nejvyšší českou horu. Dlouho plánovanou akci nemohla ohrozit ani relativní nepřízeň počasí - na vrcholu byl v době, kdy jsme tam dorazili asi 1 °C. Hned z Pece pod Sněžkou jsme po zelené značce ostře vystoupali na Růžohorky a z nich pak dále až na vrchol Sněžky. Po zaslouženém občerstvení jsem za silného větru sestoupili do Obřího sedla a z něho pak již za příznivějších podmínek Obřím dolem zpátky do Pece. Délka trasy 13 km sice nezní nijak obdivuhodně, nastoupaných a sestoupaných 900 m už je ale něco jiného. Tak který vrchol pokoříme příští rok?

27.07.2018 - Jizerka 2018

Od 14. do 21. července se osada Jizerka stala tradičně dějištěm letní školy bojových umění aikido a tai chi chuan pořádané svazem Shi Kon Budokai ČR. Účastníci zde měli jedinečnou příležitost strávit týden tréninku pod vedením špičkových instruktorů ze čtyř kontinentů. O výuku aikida se podělili Robert Mustard z Kanady a Joe Thambu, který má své dojo v Austrálii, oba nositelé 8. danu. Sekundovali jim také Ramlan Ortega z Malajsie a Ondra Musil, nositelé 6. danu. Probíraly se základní principy aikido a šlo se opravdu hodně do hloubky. 

Tai chi chuan vedli instruktoři z Velké Británie, Steve Rowe a Martin Gatter. I zde byla věnována pozornost hlavně základním principům a jejich aplikaci v rámci cvičení sólo i ve dvojici. Steve Rowe šel do hloubky v oblasti práce s energií v tai chi, koncentrace a meditace. Martin Gatter nás vedl k použití tzv. luků a spirál v každé naší technice. 

Ve čtvrtek proběhly zkoušky na mistrovské stupně v aikido a karate. Náš klub v nich reprezentoval Martin Pohl, který úspěšně složil zkoušku na 2. dan v aikido. Náš bývalý člen, toho času žijící ve Švýcarsku, Rosťa Pěkný se stal nositelem 2. danu v karate. Oba dva své cerfitikáty převzali z rukou zkušební komise při večerních ukázkách bojových umění za účasti televize. V rámci ukázek jsme pak mohli sledovat a žasnout nad uměním všech učitelů, kteří na letošní Jizerce byli.