Seznam všech záznamů z roku 2016

26.01.2016 - Seminář již tento víkend - AIKIDO, TAI CHI a KEMPO

Již tento víkend, 30.-31. 1. 2016, proběhne v našem dojo národní seminář svazu SHI KON BUDOKAI ČR. Na programu bude AIKIDO, TAI CHI a nově i SHAOLIN KEMPO. Rozvrh tréninků je následující:

Sobota
10:00-11:30 AIKIDO/TAI CHI
11:30-13:00 SHAOLIN KEMPO
13:00-14:30 AIKIDO/TAI CHI
14:30-16:00 SHAOLIN KEMPO
16:00-17:30 TAI CHI

Neděle
9:00 začátek, blok tréninků bude ukončen zkouškami AIKIDO. 

Cena semináře: 250 Kč (+100 Kč sobotní večírek)

31.01.2016 - Seminář Shi Kon v Rychnově a 100% úspěšné zkoušky

O posledním lednovém víkendu pořádalo SHIN-KYO seminář svazu Shi Kon Budokai ČR. Na akci dorazilo více než 70 adeptů aikido, karate, shaolin kempo a tai chi chuan, z nichž někteří vážili poměrně dlouhou cestu. Kromě domácích se semináře zúčastnili členové klubů z Jablonce nad Nisou, Železného Brodu, Litoměřic, Strakonic a Kutné Hory. Motivací k tak dlouhé cestě byla jednoznačně jména instruktorů. Aikido, část tréninků tai chi a spojený trénink karate a shaolin kempo vedl Ondřej Musil, druhá část tréninků tai chi byla v rukou Terezy Musilové. Díky rekonstrukcím, ke kterým v našem dojo v předešlých letech došlo, mohly probíhat dva tréninky současně, takže se do jednoho a půl dne vešlo celkem 15 hodin tréninku. Rychnovská akce byla první z letošní série seminářů, které budou postupnou přípravou na vrchol sezóny – letní školu na Jizerce. Letošní Jizerka bude totiž jedinečnou příležitostí pro adepty aikido, bude se zde cvičit pod vedením dvou celosvětově uznávaných kapacit, kterými jsou australský sensei Joe Thambu a kanadský sensei Robert Mustard, oba nositelé 8. danu.
Seminář byl v neděli zakončen zkouškami na žákovské technické stupně kyu v aikido, na kterých mělo SHIN-KYO 8 zástupců, z nichž všichni uspěli. V sobotu odpoledne bylo navíc k vidění něco, co se nestává každý den. Proběhly totiž zkoušky hned tří členů našeho klubu na mistrovské stupně dan. Při nich se Matěj Müller stal nositelem 1. danu, Vojtěch Šrom 2. danu a Tomáš Křížek 3. danu v karate.

31.01.2016 - Budo víkendovky začínají

V průběhu roku 2016 proběhnou čtyři víkendové akce, při kterých si všichni účastníci budou moci vyzkoušet něco málo z aikido, karate, shaolin kempo a tai chi chuan. Akce bude otevřená všem členům klubu i široké veřejnosti. Cvičení nebude fyzicky nijak náročné, takže se nikdo nemusí bát, že by jej nezvládl. První z víkendovek proběhne 13. a 14. 2. 2016. Trénink bude oba dny od 10 do 14 hodin. V sobotu od 16 hodin se navíc můžete těšit na přednášky o historii a principech bojových umění. 

14.02.2016 - Budo víkendovka I

První Budo víkendovka je za námi. Akce se zúčastnilo přes dvacet lidí, mezi nimiž byli jak členové, tak nečlenové (prozatím) našeho klubu. Cvičilo se v sobotu a v neděli od deseti hodin a šlo o fyzicky nenáročný trénink, který se postupně dotkl všech bojových umění, jimiž se v SHIN-KYO zabýváme. Cílem nebylo hledání nebo zdůrazňování rozdílů, ale naopak sledování toho, co mají všechny styly společné, základních principů. 

Sobotní trénink měl dva hlavní body. Prvním bylo správné nastavení těla, a to jak v bojovém umění, tak v každodenním životě. Druhým hlavním tématem byla role citlivosti a vnímavosti vůči vlastnímu tělu a soupěři. Citlivost a vnímavost jsou jedním z hlavních principů, které umožňují jemnou manipulaci se soupeřem a jeho vychýlení z rovnováhy. To platí překvapivě i ve stylech jako karate nebo shaolin kempo, které na první pohled působí tvrdě.

V sobotu odpoledne proběhla přednáška o nastavení těla a generování síly s využitím vnitřních svalů na nohách a kolem páteře. Velmi užitečným doplňkem přednášky byly anatomické ilustrace, které ukázaly jednak postavení různých "vrstev" svalů a také jejich funkci při pohybu těla. 

Nedělní trénink byl věnován prohloubení informací o správném nastavení těla a zdrojích síly v bojovém umění. Kromě práce společné práce na základních principech si pak zúčastnění zacvičili svá bojová umění, přičemž se znažili do nich nově nabyté vědomosti zapojit.

Víkendovka byla první ale zdaleka ne poslední akcí svého druhu. Na ty další se můžete těšit v termínech 16.-17. dubna, 18.-19. června a 15.-16. října. 

24.02.2016 - Jedlová 2016

Na adrese http://www.shin-kyo.cz/jedlova-informace.html si po přihlášení můžete stáhnout předvyplněnou přihlášku na Jedlovou 2016, letní soustředění našeho klubu. Týden intenzivního tréninku ve skvělé partě vystřelí vaše bojové umění na jinou úroveň. PŘIHLAŠTE SE UŽ DNES!

25.02.2016 - Seminář ve Strakonicích - změna termínu

Svaz SHI KON BUDOKAI oznámil, že seminář ve Strakonicích plánovaný na velikonoční víkend (26.-28. 3.) se přesouvá na začátek června. Další informace dodáme, až budou zveřejněny. 

05.03.2016 - Třetí generální úklid

O víkendu 12. - 13. 3. proběhne v našem dojo třetí generální úklid této sezóny. Nezapomeňte se zapsat na nástěnku v rozcvičovně, od kolika do kolika se k nám přidáte.

09.04.2016 - Druhá BUDO víkendovka se blíží!

O víkendu 16. - 17. 4. proběhne druhá BUDO víkendovka. Akce pro všechny členy klubu, jejich rodiny a přátele i širokou veřejnost. Podtitul akce tentokrát zní "Jak to vidí TAI CHI". Podíváme se na bojová umění z pohledu jejich zdravotně-preventivních účinků a z pohledu vnitřních principů TAI CHI CHUAN. Uvidíte ale, že to bude výživná akce i pro adepty ostatních stylů, protože všechno souvisí se vším ;-). 

Sobota 16. 4. 
9:00 - 13:00 Fyzicky nenáročný trénink pro všechny.
16:00 - ???  Jak správně chodit - trénink/přednáška, která postupně přejde do volné zábavy.

Neděle 17. 4. 
Procházka - praktické uplatnění správné chůze (uskuteční se podle zájmu účastníků a povětrnostních podmínek).

30.04.2016 - Budo víkendovka II

Po únorové BUDO víkendovce I, která byla věnována zdravotním účinkům bojových umění, proběhl ve dnech 16. a 17. dubna, druhý díl tohoto seriálu. Tentokrát jsem se zaměřili chůzi. To je činnost, které se věnujeme každý den. Provádíme ji zcela automaticky a vlastně si ani neuvědomujeme, jaký pohyb přesně vykonáváme. To ale ještě nutně neznamená, že při takové chůzi využíváme své tělo přirozeně, aniž bychom jej poškozovali. Jak tedy chodit, aby nás po pár kilometrech nezačala bolet záda nebo hlava a abychom se zbytečně neunavili? To byla hlavní otázka celé akce.

V sobotu dopoledne jsme začali fyzicky nenáročným tréninkem v našem dojo. Při něm si účastníci mohli vyzkoušet, jak se jejich chůze mění, když změní nastavení různých částí těla. Odpoledne následovala přednáška a debata o držení těla a svalech, které hrají při chůzi roli. V neděli vše završila osmikilometrová procházka po okolí Rychnova, během které si každý mohl ověřit, že na svém těle skutečně může pracovat i při tak běžné a každodenní aktivitě, jakou je chůze. Příští víkendovka proběhne 18. - 19. června, tentokrát bude její náplní kondiční příprava a věříme, že bude vhodným rozšířením kurzu kondičního tréninku s prvky sebeobrany.

30.04.2016 - Světový den Tai Chi Chuan

Poslední dubnová sobota, která letos připadla na 30. 4., je světovým dnem tai chi chuan. To znamená, že adepti tai chi po celém světě si v deset hodin dopoledne svého času společně zacvičí a vzdají tak hold tomuto neobyčejnému a v současnosti velmi populárnímu bojovému umění.

Adepti tai chi chuan ze svazu Shi Kon Budokai ČR oslavili tento den již podruhé společně v na vodním pódiu v zahradách Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Akce začala v deset hodin hromadným cvičením první a druhé části dlouhé formy, kterého se účastnili členové domácího oddílu a dalších klubů z republiky (Jablonec n. N., Praha, Strakonice). SHIN-KYO u toho samozřejmě bylo také. Následovala ukázka rychlé formy v podání Ondřeje Musila a sólo provedení obou "osob" v sestavě aglicky nazývané "Two Men Set". Nakonec jsme si všichni i s diváky připomněli základních pět figur tai chi chuan. 

A protože řada účastníků vážila do Kutné Hory celkem dlouhou cestu, byl připraven i další program. Přes oběd proběhla přednáška o tai chi, jeho historii a současnosti v místní čajovně. Odpoledne vše uzavřel tříhodinový trénink pod vedením Ondřeje a Terezy Musilových. Pracovalo se na úvodní části dlouhé formy, nastavení těla, povolování jako zdroji pohybu. Ke slovu přišlo také cvičení tui shou a bojové některých pohybů z formy. Díky přízni počasí mohl trénink proběhnout venku, takže jsme si z Kutné Hory kromě zážitků a vědomostí odvezli kvalitní opálení. 

01.05.2016 - Budo víkendovka III

Třetí BUDO víkendovka proběhne ve dnech 18. a 19. 6. Tématem bude tentokrát KONDIČNÍ PŘÍPRAVA.
Nejste si jisti, zda se máte zúčastnit? Udělejte si následující test, který Vám dá odpověď ;-)

Proč bych se měl/a zúčastnit třetí BUDO víkendovky?
1) Jsi trenér nějakého bojového umění? Jdi na a) a e).
2) Cvičíš nějaké bojové umění? Jdi b) a e).
3) Jsi účastníkem Kondičního tréninku s prvky sebeobrany nebo Kondičního boxu? Jdi na c) a e).
4) Jsi kdokoli, kdo má zájem kultivovat své tělo, starat se o něj a udržovat jej v kondici? Jdi na d) a e).

Personalizovaná odpověď na tvou otázku:Emotikona wink
a) Získané informace ti určitě pomohou při přípravě a vedení tréninků. Průběžné dovzdělávání je pro trenéra zásadní. 
b) Je to příležitost doplnit si informace pro tvůj osobní trénink. Možná ti to také osvětlí některé prvky z tréninku, kterým nerozumíš, nebo si je ani neuvědomuješ, a pochopíš, proč po tobě trenér chce některé věci. 
c) Je to ideální doplněk k pravidelným tréninkům. Příležitost jít trochu více do hloubky, rozšířit si obzory.
d) Bude se jednat o obecně platné zásady, které nejsou omezené na bojová umění. Za dobrovolné vstupné se můžeš dostat k věcem, za které se jinak draze platí. 
e) Možnost lépe poznat lidi z ostatních skupin. Lidé v klubu, jako je ten náš, by se přece měli znát a něco spolu zažít!

16.05.2016 - Budo víkendovka III se blíží

Již za měsíc (18.-19. 6.) proběhne třetí Budó víkendovka. Tématem bude tentokrát kondiční trénink. Jelikož většina z nás má dnes sedavé zaměstnání nebo zaměstnání, ve kterém jednostranně zatěžuje své tělo, je kondiční trénink stále důležitější. Kvůli tomu je mu také v našem klubu od ledna věnován samostatný kurz. Vyvážení jednotlivých svalových skupin a udržování celkové kondice jsou základní předpoklady pro přirozené držení těla a jeho dobrou funkci. Třetí Budo víkendovka vám během dopoledního nenáročného tréninku a odpolední přednášky ukáže, jak je možné si udržovat kondici, které svaly a části těla jsou neprávem opomíjeny a jakou roli hraje kondiční trénink v bojovém umění. Akce proběhne za podpory města Rychnova nad Kněžnou a Královéhradeckého kraje. 

05.06.2016 - Tai Chi - Steve Rowe 27.-29. 5.

O víkendu 27.-29. května se v Jablonci nad Nisou uskutečnil seminář Tai Chi Chuan, který vedl britský učitel Steve Rowe. Jednalo se o dlouho očekávanou událost, neboť Steve do České republiky ze zdravotních důvodů nezavítal od loňského července. O posledním květnovém víkendu však dorazil v plné síle a třídenním seminářem si uchystal půdu pro týdenní letní školu na Jizerce. Pracovalo se hlavně správném nastavení těla, konkrétně na "třech lucích" a jejich promítnutí do dlouhé formy. 

Letní škola na Jizerce, která proběhne už za šest týdnů, bude letos výjimečná hned v několika ohledech. Bude se jednat o 25. ročník oblíbeného semináře, na kterém se navíc poprvé na celý týden sejdou tři velcí učitelé bojových umění. Prvním z nich bude již zmíněný Steve Rowe, který bude vyučovat Tai Chi Chuan. Aikido povedou Joe Thambu z Austrálie a Robert Mustard z Kanady, takže o cenné informace jistě nebude nouze. 

19.06.2016 - Budo víkendovka III - kondiční příprava

V sobotu 18. června 2016 proběhla třetí letošní BUDO víkendovka. Tématem byla tentokrát kondiční příprava. Tak jako na předchozích akcích se nejednalo o trénink v pravém slova smyslu, ale spíše o seminář s živou výměnou zkušeností a postřehů. Cílem bylo dát všem účastníkům návod, jak si udržovat základní kondici v dnešní době, kdy má většina z nás sedavé zaměstnání a málo volného času. Náplň zní velmi prostě a jednoduše a nechce se ani věřit, že mohla vystačit na čtyři hodiny. Šlo o dřepy, kliky a shyby. Pravda, jedná o naprosto základní cviky, které každý zná a snad každý je někdy v životě prováděl, mohli jsme se ale přesvědčit o tom, že udělat takový dřep nebo klik správně není zase tak triviální. Kliky a dřepy při správném provedení posilují svaly téměř na celém těle, navíc se v optimálním případě jednotlivé svalové skupiny navzájem doplňují, pracují součinně a nejdou proti sobě. Takový kondiční trénink je pak skutečným cvičením pro život, protože učí tělo pracovat přirozeně a v harmonii na rozdíl od izolovaného posilování jednotlivých svalových skupin, kterým pak chybí souhra a vyváženost. 

19.06.2016 - Ukončení sezóny 2015/2016

V pátek 24. 6. 2016 uzavřeme "oficiálně" sportovní sezónu 2015/2016. Všichni členové, jejich kamarádi, rodiny a další jsou srdečně zváni na posezení u něčeho k zakousnutí a zapití, které začne v osm hodin v našem dojo. 

25.06.2016 - Letní prázdniny

V pátek 24. června jsme oficiálně uzavřeli sportovní sezónu 2015/2016. Je třeba poděkovat všem, kdo se zúčastnili, a ještě více těm, kteří se aktivně podíleli na přípravě a průběhu nebo s sebou přinesli něco dobrého.

Nemyslete si ale, že odteď budeme celé prázdniny ležet u vody. Co nás v červenci a srpnu čeká?

16. - 23. 7. Jizerka pod vedením tří es světového bojového umění, nositelů 8. danu.

6. - 13. 8. Jedlová, neboli klubové soustředění, kde zamakáme na fyzičce a technice v karate, aikido a kempo!

O všem vás budeme průběžně informovat tady a na Facebooku, takže z nás nespouštějte oči ;-) 

27.07.2016 - Jubilejní Jedlová se blíží!

Již v sobotu 6. června začne naše klubové soustředění na Jedlové v Orlických horách. Bude se jednat o jubilejní 20. ročník, takže je, na co se těšit. Čeká nás pěkných pár hodin tréninku, který posune naše bojové umění zase o kus dál. Kromě toho nás ale čekají i další aktivity, skvělá parta lidí a páteční grilovačka. Bude to zkrátka jízda jako vždycky!

27.07.2016 - Zářijové akce

Půlka prázdnin je za námi, ale není třeba proto klesat na mysli. Hned v září nás totiž čeká několik zajímavých akcí.

Tou úplně první bude 12. 9. Den zdraví, akce pro širokou veřejnost, na které si budete moci otestovat, zda máte správné držení těla, jak máte zkrácené nebo ochablé které svaly nebo jak jsou na tom klenby vašich nohou. Můžete se těšit také na ukázky zdravotních cvičení vycházejících z bojových umění a na workshop o každodenních činnostech a posilování zdraví. 

Druhou akcí bude 14. 9. Nábor nových členů spojený s ukázkami bojových umění

Za třetí se můžete těšit na seminář Tai Chi Chuan v Jablonci nad Nisou, který povede fenomenální učitel Steve Rowe

28.07.2016 - Jizerka 2016

Od 16. do 23. července 2016 strávila třináctičlenná výprava klubu SHIN-KYO nezapomenutelný týden na osadě Jizerka v srdci Jizerských hor. Jednalo se o 25. ročník mezinárodního semináře bojových umění a pamětníci, kteří prošli skoro všemi „Jizerkami“, tvrdili, že tato byla snad nezdařilejší.

Na programu byla dvě bojová umění, aikido a tai chi chuan. Pro aikido to byla neobyčejná událost, protože se zde poprvé v České republice a snad i poprvé na světě na celý týden sešli sensei Robert Mustard, který má své domovské dojo v kanadském Vancouveru a sensei Joe Thambu z australského Melbourne, oba nositelé 8. danu. Bylo neobyčejnou zkušeností sledovat, jak se dva učitelé naprosto odlišné tělesné konstituce shodují v základních principech bojového umění, byť každý má své pojetí a své tréninkové metody.

Tréninky tai chi chuan vedli stejně jako v předchozích letech Steve Rowe a Martin Gatter. I v případě tohoto bojového umění se jednalo o výjimečný týden. Hlavní náplní byla tzv. „Rychlá forma“ (anglicky Long boxing). Šlo se však hodně do hloubky k základním principům a jejich zapojení do cvičení, a to jak při samostatném provádění formy, tak při nácviku aplikací s partnerem.

Týdenní menu letošní Jizerky bylo opravdovou lahůdkou pro adepty, kteří to se svým bojovým uměním myslí vážně, chtějí objevovat principy fungování lidského těla a rozvíjet jeho potenciál. A dobrá zpráva na závěr. Všichni senseiové slíbili, že se do České republiky vrátí, takže se můžeme těšit na další semináře nabité informacemi. První z nich proběhne již v září v Jablonci nad Nisou a bude to víkendový seminář tai chi, který povede Steve Rowe. 

17.08.2016 - Jedlová 2016

Jubilejní 20. Jedlová je úspěšně za námi a myslím, že všichni budou souhlasit, když řeknu, že to byl opravdu vydařený ročník.

Cvičilo se dvakrát denně karate a aikido plus ranní rozcvička. V karate jsme se v dopoledních trénincích zaměřili na kopy a koncem týdne na háky, odpolední tréninky patřily jakosuku kumite a kihon kumite.

Počasí nám sice úplně nepřálo, ale zažili jsme i horší ročníky. Kvůli dešti jsme nakonec zrušili jenom jeden odpolední trénink, jinak se cvičilo stále. 

Dvacátá Jedlová byla plná překvapení. První přišlo už v neděli, kdy se nám přišel předvést Dětský kroužek historického šermu Tesák Všestary. Kromě sledování výkladu a ukázek si naši členové vyzkoušeli meče, kuši a jiné středověké zbraně, takže to byl pro všechny silný zážitek.

Druhé překvapení přišlo v úterý večer. Jeden z nejvýznamnějších českých horolezců, Jiří Švejda přezdívaný Stýv, nám promítl film ze svého prvovýstupu na Mera Peak a podělil se s námi o to, v jakých podmínkách takový výstup probíhá a co všechno při něm horolezec zakouší. 

Kromě tréninků a překvapení jsme měli jako vždy doprovodný program ve formě soutěží, her, táboráku, lezení, koupání atd. V soutěžích se utkaly tři týmy: červený, modrý, tyrkysový a fialový. Jejich výsledky jsme po celý týden zaznamenávali a v pátek při odpoledním grilování jsme ocenili vítěze. V týmové soutěži zvítězili tyrkysoví ve složení: Natálka Cemsová, Milan Fošum, Filip Horák, Jirka Hovorka, Adriana Jedličková, Adéla Jonášová, Lukáš Kotera a Denisa Milichovská pod vedením kapitánky Kamily Peňázové. V individuálních kláních nasbírali nejvíce bodů Lukáš Kotera v kategorii 6-8 let, Milan Fošum v kategorii 9-11 let a Denisa Milichovská v kategorii 12-15 let. 

Samostatnou soutěžní kategorií byly modelové situace, ve kterých zápolilo 8 týmů. 

Páteční odpoledne patřilo tradičně zkouškám a grilování s rodiči a přáteli. Úspěšnost u zkoušek byla téměř stoprocentní, takže týden strávený neúnavným tréninkem přinesl své ovoce. Během grilování byl vyhlášen také bojovník roku. Putovní pohár letos převzala Andrea Holcová z rukou rychnovské místostarostky Mgr. Jany Drejslové, která nás v pátek poctila svou návštěvou. Tečku za pátečním večerem a celým soustředěním udělala svým vystoupením hudební skupina Sbor z hor.

Nakonec je třeba poděkovat všem, kteří se zúčastnili a ještě více těm, kteří pomohli s přípravami a průběhem soustředění a nezbývá než se těšit na další ročníky.

Akce proběhla za podpory města Rychnov n. Kn. a Královéhradeckého kraje. 

 

18.08.2016 - Den zdraví - změna termínu!

Den zdraví proběhne v pondělí 12. 9. 2016 od 15 do 18 hodin v našem dojo. Ke změně termínu jsme přistoupili, abychom mohli zajistit lepší program. 

10.09.2016 - Den zdraví a nábor nových členů

SHIN-KYO čeká perný týden. V pondělí 12. září proběhne od 15 do 18 hodin DEN ZDRAVÍ. Těšit se můžete na:

 • diagnostiku nožní klenby 
 • testování rovnováhy svalovách skupin
 • ukázky zdravotních cvičení vycházejících z bojových umění
 • pohybový vývoj dětí a jeho podpora
 • prezentaci přírodních šťáv

Ve středu 14. září od 18 hodin se uskuteční UKÁZKY BOJOVÝCH UMĚNÍ A NÁBOR nových členů do skupin:

 • AIKIDO
 • KARATE
 • TAI CHI CHUAN
 • SHAOLIN KEMPO
 • SPORTOVNÍ PŘÍPRAVA DĚTÍ
 • KONDIČNÍ TRÉNINK S PRVKY SEBEOBRANY
 • KONDIČNÍ BOX DO APARÁTŮ

25.09.2016 - 12. září - Den zdraví v SHIN-KYO

V pondělí 12. září přišlo SHIN-KYO s další novinkou. V našem dojo proběhl Den zdraví, akce které se zúčastnilo více než 130 lidí

Od ledna se SHIN-KYO začalo kromě tradičních bojových umění intenzivně věnovat i vyvážení svalových skupin, přirozenému držení a využívání těla a jeho celkové kondici. Těmto tématům jsou převážně věnovány tréninkové skupiny Kondiční trénink s prvky sebeobrany a Kondiční box, stejně tak jako Budo víkendovky pro veřejnost. Den zdraví se nesl v podobném duchu a měl za úkol ukázat návštěvníkům, jak každodenní činnosti mohou při špatném provádění způsobit řadu zdravotních komplikací a na druhé straně při správném provádění se mohou stát výborným kondičním tréninkem. 

Přítomní si mohli vyzkoušet některé metody sebetestování - například hloubku předklonu nebo pozici kolene při provádění dřepu. Dále byla k dispozici diagnostika chodidel, autotrakční lehátka, ochutnávka přírodních ovocných a zeleninových šťáv, aktivity pro děti a další.

Velká návštěvnost a kladné ohlasy naznačují, že se na podobnou akci můžeme těšit i v příštím roce.